Özel Yazılım Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
27 Ocak 2022

İşletmelerin özel süreçleri olması durumunda bu süreçlerin ihtiyaçlarını karşılayan nitelikle hazır yazılımlara ulaşmaları bir hayli zordur. Aynı zamanda size özel 'terzi usulü' uygulamaların daha verimli olacağı bir gerçektir. Siz de süreçlerinize özel yazılımlar yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki başlıklara dikkat etmenizde fayda var: 

1- İstek, İhtiyaç ve Gereksinimler ile Amaç ve Beklentileri Doğru Belirleyin

Bir yazılım projesine başlamadan önce en gerekli adım budur. Öncelikle yapılacak yazılımın hangi sorunlara çözüm bulacağı ve bu çözümün neticesinde beklenen sonuçların ne olduğu açık ve net bir şekilde dokümante edilmelidir. Bunun devamın tek tek yazılımın muhattaplarından istekler ve ihtiyaç istenmelidir. 

Ayrıca istemci ekip yazılım ekibi ile fikir alışverişi yapılmalıdır ki; teknik gereklilikler ve zorluklar sağlıklı bir şekilde ortaya çıksın. 

Yazılımın genel amacı ve sunacağı çözümler belirlendikten sonra bu yazılımı meydana getirebilmek için sizden istenenleri listeleyin. 

2- Gerçekçi Bir Plan Yapın ve Plana Sadık Kalmaya Çalışın

Projenizin ana hatları belli olduktan sonra proje haritasındaki temel kilometre taşlarının belirlenmesi gerekir. Daha sonra proje planının detaylarını oluşturabilirsiniz. Bu noktada atlanmaması gereken şey proje planının oluşturulmasında mutlaka yazılımı yapacak ekipten onay alınmalıdır ve planınızın her ayağı için beklenmeyen gecikme toleransları koymaktır. 

3- Yazılımı Kullanacak Herkesi Projeye Dahil Edin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yazılımı kullanması beklenen kullanıcılardan ne kadar çok veri toplanırsa o kadar iyi bir sonuç elde edilecektir. Ayrıca projeye dahil olan bu kişilere görev ve sorumluluk vermek yazılımın ilk andan benimsenmesini sağlayacak, kullanıcıların değişime direnç göstermesini engelleyecektir. 

4- Geniş Ölçekli Bütçe Belirleyin

Özel yazılım yaptırmak asla ucuz bir iş değildir. Seri üretim hazır paket yazılımların fiyatları ile karşılaştırılmamalıdır. Bu karşılaştırma terziye diktirdiğiniz gömlekle hazır aldığınız gömleği karşılaştırmak gibi olacaktır. 

Özel yazılımlar kişiye özel hazırlanması sebebiyle yüksek maliyetli yatırımlardır. Özel yazılım için ayırdığınız bütçeniz yeterli değilse hazır paket sistemlere yönelmek en doğrusu olacaktır. 

5- Sabırlı Olun ve Proje Ekibi Üzerinde Fazla Baskı Oluşturmayın

Özel yazılımlar özel çalışmalar gerektirdiği gibi beklenmeyen zaman kayıplarının yaşanması da bu projeler için çok olasıdır. Yazılım geliştirme süreçlerinde operasyonel ve teknik birçok aksaklıkla karşılaşılabilir. Dünya çapında yazılım firmaları dahi bu tip teknik aksaklıklar yaşayabilmektedir. Bu yüzden yazılım ekibinize güvenin ve gerekli desteği sağlayın. Unutmayın ekip üzerinde fazla baskı oluşturmak her zaman ters tepecektir. 

6- Yazılı İletişim Kurun ve Sözleşme Yapın

Süreçte konuşulan ve karara bağlanan her şeyi ya yazılı kanallar üzerinden takip edin ya da eksiksiz dokümante edin ki daha sonra yazılım ekibi ile anlaşmazlık yaşamayın. 

Hem yazılımdaki isteklerinizi sözleşme ile sabitlemek hem de yazılımın geliştirme sürecinde yapılan yatırımı garanti altına almak için bir sözleşme yapmakta fayda vardır. Bu tip sözleşmelerde genellikle yazılımın yayınlanmasından sonraki teknik destek için de anlaşmalar peşinen yapılır. Ayrıca iki taraf için de konulacak cezi müeddiyeler projenin başarıya ulaşmasında etkili olacaktır. 

7- Teknik Destek Süreçlerini Belirleyin

Hiçbir yazılım projesi tamamlandığında bitmiş sayılmaz. Tüm yazılımlar yaşayan nesnelerdir ve yazılımın tamamlanması sadece kullanıma alınan yazılımın yaşamaya başlaması anlamına gelir. Kullanımda olan yazılımlar da gerek yasal, gerek sosyal, gerek sektörel değişikliklerden etkilenecektir ve güncelleme ihtiyacı doğacaktır. Bu yüzden teslim sonrasında da güvenilir desteği alabileceğiniz bir yazılım şirketi ile çalışmanız en doğrusu olacaktır. Yani yazılımcınıza güvenin söylemini güvenebileceğiniz bir yazılım şirketi ile anlaşma temelinde algılayabilirsiniz.