Web Site Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
26 Kasım 2021

Günümüzün dijital dünyasının hepimizi etkisi altına aldığı bu günlerde, yüzü geleceğe dönük her şahıs ya da kurumun bir web siteye ihtiyacı vardır. Ancak hızla gelişen dijital dünyada ihtiyaçların ve trendlerin sürekli değişimini göz önünde bulundurursak yapılacak olan web sitede dikkat edilmesi gereken önemli unsunlar olacaktır.

Bu yazımızda aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle Web Sitenizin Amacını ve İçeriğini Belirleyin

Unutmayın ki, web sitenizi ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterileriniz/okuyucularınız/takipçileriniz için açıyorsunuz. İlk önce site içeriğinde ne neler olacağına kabaca karar verin. Sonra web sitenizde olması gereken içeriğin, satacağınız ürün ya da vereceğiniz hizmet ile uyuşup uyuşmadığını kendinize sorun. 

Alan Adınızı Doğru Seçin

Web sitenizin yayınlanacağı domaini (alan adını) seçerken akılda kalıcı olmasına ve SEO için avantaj yaratabilecek bir alan adı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Doğru alan adı ve doğru uzantı SEO sonuçlarında sizi bir adım öne taşıyacaktır. 

Açık ve Anlaşılır Bir Tasarım Seçin

Unutmayın ki web sitenizi ilk defa ziyaret edecek olan kullanıcılar sitenizdeki metinlerden önce sitenin tasarım dilini gözden geçirecektir. Bu nedenle ilk bakışta göze hoş gelen renkler ve tasarımları tercih etmek ziyaretçilerinizi sitede daha uzun süre tutacaktır. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin site içeriğinde aradıklarını kolay bulabilmeleri için yine tasarım dilinin yönlendirici, açık ve sade olması gerekmektedir. 

Web Sitenizin Mobil Uyumlu (Responsive) Olmasına Dikkat Edin 

Günümüzde web siteler %60 oranında mobil cihazlardan görüntülenmektedir.  Eğer ki web siteniz responsive (Mobil Cihaz Uyumluluğu) değil ise mobil cihaz kullanan insanlar web sitenizi kullanamayacaktır. Bu sebeple web sitenizin aktifliğinde ciddi bir düşüş olacaktır.

Sitenizin Dinamik (Admin Paneli) Olmasına Dikkat Edin

Zaman içerisinde web sitenizin içeriklerini değiştirmek ya da içerik eklemek isteyebilirsiniz. Dinamik bir web site (Admin Paneli) size bunu hiçbir yazılım dili bilmeden yapabilmenizi sağlar. Bu sayede site içerisindeki içeriklerinizi silebilir değiştirebilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz.

Sitenizin Kullanışlı ve Pratik Olmasını Sağlayın

İçeriklerin yerini belirlerken müşterinizin yerine kendinizi koyarak empati yapmaya çalışın. Hangi kullanıcı, hangi bilgiyi, nerede arayabilir düşüncesiyle, sitenizin navigasyonunda güncellemeler yapabilirsiniz. Bu sayede daha pratik bir web site içeriğine sahip olabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçileriniz memnun kalacaktır.

Sade ve Yalın Kodlar Kullanın

Sitenizin altyapısında son teknoloji yazılım bileşenlerini kullanın ve gereksiz kodlardan, tekrarlardan kaçının. Ayrıca kodları kısa ve sade kullanmanız sitenizi arama motorlarının gözünde daha değerli kılacaktır. CSS ve javascriptlerin yoğun ve gereksiz yere kullanımı arama motorları tarafından sitenizin tanınmasını zorlaştırıyor, site hızınızı düşürüyor ve SEO çalışmalarınıza zarar veriyor.

Özgün İçerikler Kullanın

Arama motorlarının bir sitede en dikkat ettiği bileşen özgün içeriklerdir. Tüm arama motorları başka kaynaklardan kopyalanmış içeriklerle ilgili cezai yöntemler uygulamaktadır. Ziyaretçi çekmek için içerik kopyalamak tam tersi etki yaratabilmektedir.  

Web Sitenizin Açılış Hızına Dikkat Edin

Web sitenizin hızlı olması demek daha hızlı işlemler demektir. Bu hızlı işlemler sayesinde kullanıcılarınıza daha güzel bir hizmet sunabileceğinizi unutmayın.

Seo Hizmeti Almayı Unutmayın

Web siteniz arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamış ise, sadece personeliniz ve tanıdıklarınızın ziyaret ettiği bir site olacaktır. Oysa bir web sitenin asıl amacı yeni müşteriler bulmak ve hizmetlerinizi daha fazla insana sunmaktır. Seo hizmeti ile web sitenizi arama motorlarında daha yukarı sıralara taşıyarak daha fazla kullanıcıya ev sahipliği yapabilirsiniz.

Güvenliğinize Dikkat Edin

Her alanda olduğu gibi online dünyada da en önemli konu güvenlik. Web sitenizi tasarlayan ajansın gerekli güvenlik önlemlerini aldığından, tüm bu önlemlere rağmen bir sıkıntı yaşanması durumunda gereken aksiyonları alıp, sorunu çözebilecek yetkinlikte olduğundan emin olmalısınız. 

Anlaştığınız Şirkete Dikkat Edin

Anlatışınız şirketin yukarıda yazılan maddeleri profesyonel bir şekilde yapabileceğine, aldığınız hizmet sonrasında gerekli desteği sağlayabileceğine emin olmanız gerekir.